نگاهی به زندگی شهید قباد شمس الدینی

قباد ، عید نوروز سال 1308 ھ. ش در آبادی روسکین از توابع بخش رابرکرمان، در خانواده ای قرآنی دیده به جهان گشود ، پدرش علیار از افراد معتمد طایفه و مادرش  کنیز دختر ملا یوسف سر کلانتر ایل لری بود .

او از روزی که به دنیا آمد با ندای آرام بخش قرآن مادر،به خواب می رفت و با صدای قرآن صبحگاهی پدر از خواب بیدارمی شدو تحت تاثیرهمین تربیت دینی ،از جوانی با دیگر افراد همسن و سالش تفاوت داشت .

قباد از اوایل دهه یچهل هجری شمسیبه همراه برادرانش به صف مبارزین علیه رژیم پهلوی پیوست وبانزدیک شدن به پیروزی انقلاب،به کانون فعالیتهای ضد رژیم در منطقه بافت و رابرتبدیل شد.عزاداری ایام محرم بخصوص مراسم روزهای تاسوعا و عاشورا که در منزل حاج عبدالحمید برادر بزرگتر قباد برگزار می شد ،معمولا بواسطه روشنگریهای قباد از کنترل مامورین شاه خارج می گردید.

اگر می بینید قبادِعشایرزاده که از یک منطقه محروم برخاسته ،دو آتشه، مخالف رژیم شاهنشاهی بود تعجب نکنید ، جدا از آموزه های دینی که ولایت را شایسته ی سرپرستی انسانها وممالک معرفی می کند ، آبا و اجداد قباد ذاتا با سیستم حکومتی
شاهانه مخالف بوده اند. عشایر با طبع غیرتمندی، که دارنددر طول تاریخ، گوش به فرمان رهبری دینی و مخالف استبداد شاهانه بودند و هیچ کدام از برنامه های دیکته
شده غرب به شاه را برنمیتافتند .

با تبعید آیت الله طالقانی به شهر بافت ، فعالیتهای مبارزاتی حاج قباد با راهنمایی ایشان وارد مرحله جدیدی شد و سازمان یافته تر از پیش ادامه یافت که به همراهی جمع کثیری از مردم منطقه با انقلاب منجر شد .

قباد در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ، از پرو پا قرص ترین یاران امام « ره » بود،روحانی که هرساله ،ماه مبارک رمضان وایام عزاداری سرور وسالار شهیدان از قم به منطقه می آمدمی گفت اسم سلمان برای شخصیت انقلابی  قباد زیبنده تراست ازآن موقع دوستان به اوسلمان می گفتند.قباد با شروع جنگ تحمیلی همپای جوانها تا رسیدن به آرزوی دیرینه اش شهادت، پیش رفت ، شور و شوق جهادی او اکسیری برای روحیه رزمندگان بود و با حضور اودرجبهه ها،هیچ رزمنده ای خسته نمی شد.سردار جبهه ها،فرمانده لشکرثارالله، حاج قاسم سلیمانی، قبادرا مسلم ابن عوسجه لشکرمی نامیدند.قباد سرانجام در سحرگاه 22بهمن ماه سال 1364 در منطقه عملیاتی فاو عراق، هم پروازملائک شد.

جمع آوری شده از کتاب گنجینه مجموعه خاطرات شهید قباد شمس الدینی

/ 0 نظر / 28 بازدید